خوش آمدید

جستجو

تبلیغات

علمای اهل‌سنت بر آزادی مذهبی جامعه اهل‌سنت تاکید کردند

  در بیانات پیش از برگزاری نماز عید قربان:

  علمای اهل‌سنت بر آزادی مذهبی جامعه اهل‌سنت تاکید کردند

  Minbar-300x220شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید، مولانا محمدیوسف حسین پور، مولانا محمدگل کرمزهی و مولانا محمدحسین گرگیج در بیانات روز عید قربان (۲ مهر ۱۳۹۴) بر رعایت حقوق اهل‌سنت و آزادی مذهبی آنان تاکید کردند.

  به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی «سنی آن‌لاین»، علمای طراز اول اهل‌سنت کشور در بخش‌هایی از خطبه‌های خود پیش از برگزاری نماز عید قربان، بر احداث مسجدی باشکوه برای اهل‌سنت در تهران تاکید کردند و برگزاری نمازهای جمعه و عیدین در کلان‌شهرها را حق قانونی اهل‌سنت دانستند.

  انتظار داریم مسجدی باشکوه برای اهل‌سنت تهران افتتاح شود

  شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید پیش از برگزاری نماز عید قربان در مصلای بزرگ اهل‌سنت زاهدان ضمن اشاره به افتتاح بزرگترین مسجد اروپا در مسکو، اظهار داشتند: انتظار ما از رهبران جمهوری اسلامی آن است که مسجدی در تهران برای اهل‌سنت افتتاح شود؛ بزرگان با افتخار در مراسم افتتاح آن شرکت کنند. اهل‌سنت باید بیش از این آزادی داشته باشند، اما در برخی مناطق فشار وارد می‌شود. ما بسیار بیشتر از دیگران مستحق اعتدال هستیم، دین ما سراسر اعتدال است.

  ایشان بر ضرورت توجه بیشتر به اقوام و مذاهب تاکید کردند و خاطرنشان کردند: انتظار ما از دولت اعتدال‌گرا آن است که به اقوام و مذاهب بیشتر توجه شود و همه در کنار هم قرار گیرند. در این صورت امنیت و اتحاد ما مستحکم‌تر می‌شود. درخواست ما از ریاست جمهور آن است که وعده‌های خود را در زمینۀ مشارکت اهل‌سنت در تمام مناطق سنی‌نشین عملی کند. باید اقدامات بیشتری صورت بگیرد.

  عالم برجستۀ اهل‌سنت کشور در بخشی از سخنان‌شان در جمع شهروندان زاهدانی، به مشکلات نمازخانۀ پونک تهران اشاره کردند و از مسئولین خواستند با سعۀ صدر و وسعت نظر مجور بازسازی نمازخانۀ پونک را صادر کنند تا اهل‌سنت آن منطقه با آسودگی خاطر به عبادت بپردازند. این امر همدلی مردم را بیشتر می‌کند و مایۀ خرسندی و امتنان اهل‌سنت می‌شود.

  از دولت جمهوری اسلامی ایران گلایه داریم

  «سنت آن‌لاین» به نقل از شیخ‌الحدیث مولانا محمدیوسف حسین‌پور، مدیر حوزه علمیه عین‌العلوم گُشت سراوان نوشت: در قانون اساسی آمده که همه‌ی اقوامی که در کشور زندگی می‌کنند، حق آزادی دارند و این حق را هم دارند که مراسم دینی و مذهبی خود را آزادانه بجا بیاورند و این در ماده دوازدهم قانون اساسی مشخص شده است. اما امروز ما باید این گلایه را از دولت جمهوری اسلامی داشته باشیم که به اهل سنت و جماعت در تهران اجازه نمی‌دهند مستقلاً نماز عید یا جمعه‌ی خود را برگزار کنند.

  مولانا حسین‌پور تاکید کرده است: خواسته‌ی همه‌ی ملت از دولت این اسر ت در این‌جا تنگ‌نظری نشان ندهد، بلکه سعه‌ی صدر نشان دهد و همان‌طور که خودشان مراسم خویش را به صورت آزادانه انجام می‌دهند، ما را هم بگذارند که مراسم خود را آزادانه بجا بیاوریم.

  انتظار اهل سنت از مسئولین احداث مسجد جامع در تهران است

  به‌گزارش صفحۀ رسمی مولانا محمدحسین گرگیج در فیس‌بوک، امام جمعه اهل‌سنت آزادشهر استان گلستان نیز در بخشی از بیانات خود در جمع نمازگزاران شهرستان آزادشهر خاطرنشان کرد: مسئله ای که برای بنده جالب بود افتتاح بزرگترین مسجد اروپا در مسکو بود، پوتین(رییس جمهور روسیه) در افتتاح آن نیز حضور داشت و دو آیه از قرآن خواند. اگرچه بنده پوتین را یک جنایتکار جنگی می‌دانم اما این عملش برای ما جای تقدیر داشت.

  او افزود: بزرگترین مسجد در اروپا حدود بیست هزار مترمربع مساحت دارد، در شش طبقه و دارای هفت مناره و گنبد که ارتفاع مناره های آن به ۷۲ متر می‌رسد. مناره ها و گنبد 46 متری مسجد جامع مسکو از همه‌ی نقاط شهر قابل دیدن است، ۱۷۰ میلیون دلار برای احداث مسجد جامع مسکو هزینه گردیده که از کمک‌های مردمی تامین شده است. در روسیه هفت هزار مسجد وجود دارد و طبق قانون این کشور بر اساس درصد جمعیت مسلمانان، مجوز احداث مسجد به آنان داده می‌شود. انتظار ما اهل سنت از مسئولین کشور این است که مسجد مشابهی و با همین کیفیت در تهران که اُمّ القری جهان اسلام تعبیر شده است داشته باشیم و هنگامی هم که مسجد را با کمک مردم ساختیم و هزینه‌هایش را پرداخت کردیم به ما اتهام ارتباط با بیگانگان را نزنند که هزینه‌اش را از آنجا تدارک دیده‌ایم.

  مدیر دارالعلوم فاروقیه گالیکش با اشاره به تخریب نمازخانه پونک در تهران در ماه‌های گذشته، ضمن انتقاد دوباره از این حادثه تصریح کرد: دستور تخریب نمازخانه‌های کوچکی همچون پونک که در طبقه همکف بود صادر نشود، افرادی که نمازخانه را تخریب کردند باید پاسخ‌گوی اهل سنت ایران و جهان اسلام باشند و این انتظار ما است.

  مولانا گرگیج تاکید کرده است: همانطور که به قانون کشور روسیه اشاره کردم و این قانون در کشور ما هم هست که پیروان هر مذهب و مسلکی آزاد هستند طبق باور و اعتقاد خود مراسم‌های مذهبی‌شان را برگزار کنند. ما هم در این مکان آزادانه مراسم خود را برگزار می‌نماییم که جای تقدیر دارد، اما خواسته ما این است در نقاطی که اهل‌سنت اقلیت به شمار می‌روند نیز ممانعتی نسبت به برگزاری دو رکعت نماز نباشد.

  نمازخانه‌های اهل‌سنت در تهران بازگشایی شود

  تارنمای دینی فرهنگی «الخلیل آن‌لاین» نیز گزارش داد، مولانا محمدگل کرمزهی، مدیر حوزه علمیه مخزن‌العلوم خاش در جمع نمازگزاران خاشی خواستار بازگشایی نمازخانه‌های اهل‌سنت در تهران شده و اظهار داشته است: نمازخانه‌هایی که مسلمانان در تهران نماز اقامه می‌کنند، توسط بعضی سلیقه‌ها و تندروها مسدود شده اند. لذا درخواست بازگشایی این نمازخانه‌ها را داریم تا مسلمانان ایران نگران نباشند، چراکه ایران کشور اسلامی و ام القری است و باید در پایتخت ایران مجوز ساخت مسجد داده شود تا مسلمانان اهل سنت بتوانند نماز های خود را در مساجد با جماعت بخوانند.

  وی تاکید کرده است: در تمام کشورهای غیر اسلامی مسلمانان مسجد دارند، چرا ما در ام القری مسجد نداشته باشیم؟ این تقاضای اهل‌سنت است که مجوز ساخت مسجد به آنان داده شود. بیش از یک میلیون اهل‌سنت در تهران زندگی می‌کنند و حق داشتن مسجد را دارند تا برای نظام اسلامی، رهبر، رئیس‌جمهور و امت دعای خیر کنند.

  مولانا کرمزهی در پایان سخنانش اظهار داشته است: امیدوارم به این تقاضای اهل سنت جواب مثبت داده شود و آن نمازخانه‌هایی که ممنوع شده‌اند، بازگشایی شوند.

  منبع: سنت انلاین


  این مطلب تا کنون 9 بار بازدید شده است.
  منبع
  برچسب ها : اهل‌سنت ,مسجد ,تهران ,مولانا ,کشور ,نماز ,تاکید کرده ,برای اهل‌سنت ,بزرگترین مسجد ,جمهوری اسلامی ,برگزاری نماز ,دولت جمهوری اسلامی ,مولانا محمدحسین گرگیج ,
  علمای اهل‌سنت بر آزادی مذهبی جامعه اهل‌سنت تاکید کردند

تبلیغات


  محل نمایش تبلیغات شما

پربازدیدترین مطالب

آمار

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر