تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

بلوچستان؛ بازگشت به دیالوگ سیاسی

  پس از یک دهه کارزار خشونت آمیز:
   بلوچستان؛ بازگشت به دیالوگ سیاسی

  بطورکلی در مناسبات اخیر دولت جدید پاکستان با گروه‌های معترض بلوچ، ابراز تمایل دوطرف برای برقراری طرح آشتی و رسیدن به تفاهم کمابیش وجود دارد و...

  برای نخستین بار پس از چندین دهه جنگ و خشونت، رهبر جدایی‌طلبان بلوچ جهت گفتگو و مذاکره با دولت پاکستان ابراز تمایل نموده است، این تغییر رفتار، در تاریخ مناقشات سیاسی و نظامی پاکستان کم سابقه و حائز اهمیت است.

  براهمداگ بوگتی رئیس حزب جمهوری خواه بلوچ (BRP) و نوه‌ی نواب اکبر بوگتی، در مواضع گذشته‌ی خود همواره بر مبارزات مسلحانه برای رسیدن به "بلوچستان مستقل" تاکید داشته است، با این‌حال در مصاحبه‌ی اخیر با کانال بی‌بی‌سی اردو، می‌گوید چنانچه مردم و نیروهای سیاسی بلوچ بخواهند، از "آرمان استقلال بلوچستان" دست خواهد کشید و به پای میز مذاکره با دولت پاکستان بازخواهد گشت.

  وی در گفتگویش با بنگاه خبرپراکنی بریتانیا، اظهار داشت "بررسی سازمان‌های امنیتی منتج بر آنست که مسائل بلوچستان تنها از طریق مذاکرات صلح آمیز قابل حل و فصل است".

  براهمداگ پس از کشته شدن پدربزرگش، اکبر بوگتی در سال 2006 پاکستان را ترک کرد و هم‌اکنون خواستار پناهندگی سیاسی از کشور سوییس شده است. وی با اشاره به شورش‌هایی که پس از سال‌های 2004 تا 2006 برافروخته شد، گفت معتقد است خشونت‌های ده ساله‌ی اخیر مشکل بلوچستان را حل نکرده است.

  به تازگی گفتگوهای مستقیم میان هیئتی از مقامات پاکستانی با رهبران معترض بلوچ از جمله خان‌کلات در لندن صورت گرفته است، همچنین گزارش‌هایی غیررسمی از حضور چودری نثار علی خان؛ وزیر داخله‌ی پاکستان در این هیئت انتشار یافته است، اگرچه براهمداگ ضمن تکذیب تلویحی دیدار با وزیر داخله‌ی پاکستان، بر حل تمام مسائل از طریق ابزارهای سیاسی مسالمت آمیز و دیپلماتیک تاکید کرد.

  براهمداگ بوگتی انجام مصالحه را منوط به پایان عملیات‌های نظامی و برچیدن فضای امنیتی در ایالت بلوچستان دانست، با این‌حال معتقد است "اگر دولت پاکستان به دنبال مذاکرات است، ما آماده‌ی تعامل هستیم، ما یک تیم سیاسی و راه حل سیاسی می‌خواهیم، بنابراین اگر به میز مذاکره دعوت شویم، آن را رد نخواهیم کرد".

  وی همچنین به دیدارهایی با مقامات حزب مردم پاکستان، از جمله رحمان مالک؛ وزیر کشور در دولت سابق اشاره کرد که نتیجه‌ی ملموسی نداشته است.

  در خصوص گمانه زنی‌های پشتیبانی مالی هند از جدایی طلبان بلوچ نیز آقای بوگتی اظهار داشت "اگر دهلی نو چنین پیشنهادی ارائه بدهد، ما خواهیم پذیرفت، ما برای دفاع از خود، حتی ممکن است از ایالات متحده و سازمان ملل نیز درخواست کمک نماییم".

  بطورکلی در مناسبات اخیر دولت جدید پاکستان با گروه‌های معترض بلوچ، ابراز تمایل دوطرف برای برقراری طرح آشتی و رسیدن به تفاهم کمابیش وجود دارد و بنظر می‌رسد پنجره‌ی دیالوگ همچنان به روی معترضان بلوچ گشوده است.

  میر سلیمان؛ خان کلات، یکی دیگر از رهبران معترض بلوچ مستقر در لندن نیز پس از پاسخ مثبت به مذاکره، گفتگوهایی با تعدادی از مقامات ایالتی بلوچستان داشته است که از محتوای آن اطلاعی در دسترس نیست.

  با این‌حال مطالعات آماری نیز نشان می‌دهد، میانگین خشونت در سال 2015 بیش از 50 درصد نسبت به سال‌های 2011 تا 2014 کاهش یافته است، مقامات محلی بلوچستان، شرایط جدید را "تلاش مشترک ارتش و دولت" برای استقرار "رویکرد ثبات آفرینی" و ایجاد صلح در این ایالت می‌دانند، (روزنامه داون).

  بر اساس منابع رسمی منتشر شده توسط کمیته‌های حقوقی پاکستان (LEAs)، تعداد قتل‌های هدفمند در ایالت بلوچستان در سال جاری نسبت به سال گذشته حدود 40 درصد و حمله به تاسیسات صنعتی نیز 50 درصد کاهش نشان می‌دهد، همچنین حوادثی از جمله انفجار بمب و استفاده از سلاح‌های سنگین 60 درصد، آدم‌ربایی 50 درصد و جرائم سازمان یافته‌ی دیگر نیز با 45 درصد نسبت به سال‌های گذشته، روند نزولی داشته است، (روزنامه داون).

  در ماه جاری میلادی نیز تسلیم 400 ستیزه‌جوی بلوچ و تحویل سلاح خود به دولت پاکستان، بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های منطقه داشت، اقدامی که گفته می‌شود در جهت تقویت گفتگوهای صلح صورت گرفته است.

  به گفته‌ی رسانه‌های پاکستانی، انتخاب سرفراز بوگتی بعنوان وزیر داخلی بلوچستان که از نزدیکان براهمداگ بوگتی، رهبر اپوزیسیون بلوچ است، سیاست دولت پاکستان برای متقاعد کردن اپوزیسیون جهت انجام گفتگوهای صلح محسوب می‌شود. یک مقام ارشد پاکستانی نیز در مصاحبه اکسپرس تریبون از دیدار سرفراز بوگتی با فرماندهان شورشیان بلوچ خبر داده است، به گفته‌ی وی "در آینده اخبار مثبتی در این زمینه منتشر خواهد شد".

  وزیر احمد جوگی زای، معاون پیشین رئیس مجلس شورای ملی می‌گوید؛ "رویکرد پاسخ به مطالبات مردم بلوچ آغاز شده است، بلوچ‌ها هرگز بدنبال استقلال از پاکستان نبوده‌اند، آن‌ها بهره‌مندی از حقوق و منابع خود را خواستارند".

  وی افزود؛ "بسیاری از بلوچ‌های پناهنده در خارج از کشور مشتاق به بازگشت هستند، بنابراین به دولت توصیه می‌کنیم از اشخاص شایسته در مناصب محلی بلوچستان استفاده کند و برای غلبه بر موانع مسیر صلح و آشتی تلاش نماید".

  همایون مندوخل؛ سناتور سابق نیز معتقد است در دولت حاضر شاهد تحولات مثبتی خواهیم بود، به گفته‌ی وی "امید به گفتگوی مستقیم دولت پاکستان و رهبران معترض بلوچ وجود دارد".

  اگرچه گروه‌های سیاسی بلوچ پاکستانی همواره راه‌حل سیاسی را بعنوان یک گزینه‌ی مطرح در نظر داشته‌اند، با این‌حال گروه‌های مسلح دیگری همچون لشکر جنگهوی و جیش‌الاسلام نیز در بخش‌های مرکزی و غربی ایالت بلوچستان حضور پررنگ دارند که جنگ "تنها هدف" آن‌هاست، همچنین در پراکنش گروه‌های مسلح فعال در خاک پاکستان، گروه‌های خشونت طلب "جندالله" و "جیش‌العدل" پایگاه مستمر دارند که در مرزهای شرقی ایران نیز اغلب زیرساخت‌ها و افراد غیرنظامی را هدف قرار می‌دهند و برغم چندین فراخوان وزارت کشور ایران، حاضر به تغییر رویکرد بسوی مذاکره یا مصالحه نشده و از سویی دیگر در فعالیت جبهه‌ی اپوزیسیون بلوچ‌های ایرانی در کشورهای اروپایی که از حامیان سرسخت گروه‌های مسلح فعال در استان سیستان و بلوچستان محسوب می‌شوند، انعطاف و مذاکره هیچ‌گاه بعنوان یک گزینه مطرح نبوده است که این "دست و پا زدن در تاریکی" و "جنگ در مِه"، راستی آزمایی جریان اپوزیسیون را مورد تردید جدی قرار می‌دهد.

   

  ابراهیم حسین‌بر

   

  info@estoun.org - hosseinbor@live.com

   

  منبع: استون

   


  این مطلب تا کنون بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ دوشنبه 6 مهر 1394 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : , , , , , , , , , , , , ,

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز پنجشنبه 27 مهر 1396

 • تعداد وبلاگ :55487
 • تعداد مطالب :159345
 • بازدید امروز :126509
 • بازدید داخلی :9268
 • کاربران حاضر :220
 • رباتهای جستجوگر:378
 • همه حاضرین :598

تگ های برتر